Uczelnie partnerskie
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO IM. JERZEGO KUKUCZKI W KATOWICACH
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach jest jedną z sześciu takich uczelni w Polsce i jedyną na Śląsku. Specjalizuje się w kształceniu nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów, specjalistów rehabilitacji fizycznej oraz specjalistów rekreacji i turystyki. Tradycja szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego i instruktorów różnych dyscyplin sportowych w Katowicach sięga 1952 roku. Obecną strukturę i nazwę Akademia otrzymała w 1979 roku. Kadra dydaktyczna akademii składa się z wykładowców o ugruntowanych kwalifikacjach badawczych i dydaktycznych, którzy w wielu przypadkach są również aktywnymi sportowcami lub trenerami. W rezultacie pracownicy akademii dostarczają nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także rozwijają ducha sportowego kunsztu u studentów.
Problematyka upadków jako wielkiego problemu geriatrycznego i ich profilaktyka z punktu widzenia odciążenia budżetu systemu opieki zdrowotnej wymaga znajomości tematu i rozpowszechniania wiedzy, dlatego znajduje się w programie edukacji studentów drugiego stopnia, kierunku WF o specjalności funkcjonalny trening zdrowotny osób w średnim i starszym wieku oraz kierunku Fizjoterapia w AWF Katowice, a także problematyce wykładów dla studentów UTW.
W kwietniu 2022 roku w 23 osobowa grupa studentów UTW po 60 roku życia, które dobrowolnie zgłosiły się do udziału w zajęciach ruchowych z wykorzystaniem ćwiczeń przygotowawczych do żonglowania. Korzystając z testu wiedeńskiego wykonano dwa badania sprawdzające szybkość reakcji. Wyniki badań wskazują na istotną poprawę szybkości reakcji u osób, które regularnie wykonywały ww. ćwiczenia w trakcie 3 kolejnych tygodni. Te doświadczenia przekonały nas o potrzebie edukacji seniorów do prowadzenia zajęć z prewencji upadków z wykorzystaniem żonglowania.
UNIVERZITA PALACKEHO V OLOMOUCI
To jedna z najstarszych i największych uczelni w Republice Czeskiej. Został założony w 1573 roku i od tamtej pory stał się jednym z wiodących ośrodków naukowych w Europie Środkowej. Struktura Uniwersytetu Palackiego obejmuje 8 wydziałów.
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wydziale Kultury Fizycznej w Ołomuńcu powstał w 1990 roku, więc istnieje już od ponad 30 lat. Uniwersytet ten skupia się na kształceniu seniorów, którzy chcą pogłębiać wiedzę, rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, a także spędzać czas w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach.
Dla UTW w semestrze zimowym organizowane są wykłady teoretyczne i w letnim ćwiczenia praktyczne. Ćwiczenia obejmują następujące rodzaje aktywności: pływanie, zumba, gimnastyka oddechowa, ćwiczenia koordynacji wzrokowej, utrzymywanie poprawnej postawy ciała, tańce - country i klasyczne, joga i joga śmiechu. Wszystkie aktywności mają za zadanie utrzymanie niezależności funkcjonalnej osób starszych.
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
Działa już 16 lat i zajmuje się edukacją dorosłych, integracją międzypokoleniową, dbałością o środowisko, aktywizacją sportową oraz kulturalną w skali lokalnej, ogólnopolskiej i europejskiej.
Sztandarowym działaniem jest edukacja dorosłych oraz realizacja imprez sportowych - Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW przy wsparciu Gminy Łazy oraz instytucji kultury fizycznej i sportu. W pierwszych zawodach w 2009 roku uczestniczyło 130 zawodników z dziewięciu Uniwersytetów z całego kraju. Brali udział w konkurencjach: pływaniu, wieloboju lekkoatletycznym, strzelectwie, tenisie stołowym, szachach i brydżu. Byli również uczestnikami w Turnieju Ruchu Drogowego oraz Turnieju Rektorów. Najmłodszy zawodnik miał 50 lat a najstarszy 86 lat. Na tę uroczystość został skomponowany hymn. Z roku na rok wzrasta popularność Olimpiady. W 2019 roku na Olimpiadę przyjechało ok. 1500 zawodników wraz z kibicami.